Grigorișin: Autoritățile republicane vor stabili propriile prețuri pentru consumarea apei la Bălți

Începând cu 1 mai, Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică a dobândit dreptul de a  stabili tarifele pentru aprovizionarea cu apă și canalizare la Bălți. Consiliul Municipal nu mai poate influența reglementarea acestor plăți.

Potrivit viceprimarului Nicolai Grigorișin, autoritățile republicane vor să controleze principalele sfere ale vitalității la Bălți — poligonul de gunoi, încălzirea, dar și alimentarea cu apă și canalizare. Un lucru este cert, tariful la apă, care nu a fost majorat de mulți ani, acum ar putea să crească la Bălți. Viceprimarul a remarcat că este o bătaie de joc față de bălțeni.

Amintim, că ultima dată, tarifele la apa rece au fost adoptate de Consiliul Municipal Bălți la 27 octombrie 2011. Prețul unui metru cub de apă pentru consumatorii casnici constituie 14 de lei 98 de bani, pentru persoanele juridice – 40 de lei 65 de bani fără TVA.

Григоришин: Республиканские власти будут устанавливать свои цены на воду в Бельцах

Григоришин: Республиканские власти будут устанавливать свои цены на воду в Бельцах

Gepostet von Телекомпания BTV – Balti, Бельцы am Mittwoch, 17. Juni 2020

Citește și

Comentariile sunt închise

Acest site web folosește cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți de acord cu acest lucru, dar puteți renunța dacă doriți. AcceptăAflă mai multe

Hide picture