S-au dat întâlnire veteranii de război și liceenii orașului Bălți. Aceștea au avut parte de un dialog al vârstelor exprimat prin cântec, dans și sfaturi. Evenimentul s-a desfășurat la Căminul de cultură „Veteranul”, care a implicat circa 60 de persoane.
Andrei Mura este unul printre puținii veterani din orașul Bălți, care au rămas în viață. Acesta a fost luat pe front de pe băncile școlii și tot a acolo i-a fost schimbat numele din Andrian în Andrei.
Un alt veteran de război, Gheroghe Ivanov a luptat mai mult de 7 ani și cu greu își amintește de perioada când abia se construia orașul.
Veteranii de război își doresc să fie pace, iar liceenii apreciază sacrificiul lor.
Președintele Căminului de Cultură „Veteranul”, Alexandru Gorb în cadrul activității a venit cu un sfat penteu tineri.
În anul 1978 orașul Bălți număra circa 5200 de veterani de război, acum, în anul 2018 au rămas doar 27.de veterani